В края на годината (2022), работната група, инициирана от Международен републикански институт (IRI) на САЩ прие окончателния вариант на „Програма за прозрачност и антикорупционни мерки на Община Бургас“. В работната група участват представители на Кмета на Община Бургас, под ръкводството на секретаря на Общината Божидар Кънчев, д-р Даниела Божинова от Общински съвет – Бургас, Апостол Стойчев от сдружение „Асоциация за стратегическо управление Делфи“ и Ина Агафонова от сдружение „Виа Понтика“. По-долу публикуваме текста на програмата, който се очаква да бъде предложен от кмета – Димитър Николов за гласуване и приемане на решение от Общински съвет – Бургас.
„ПРОГРАМА ЗА ПРОЗРАЧНОСТ И АНТИКОРУПЦИОННИ МЕРКИ НА ОБЩИНА БУРГАС 2022-2027
I. Въведение
Уязвимостта към корупция, изразяваща се в пропуски в ефективната прозрачност, както и в неефективно използване на механизмите за превенция и борба с корупцията и ниските нива на гражданска ангажираност, представляват риск за местната демокрация и доверието на гражданите в общинските институции.
Базирайки се на:
– принципния ангажимент да се работи за по-голяма прозрачност, достъпност, антикорупционни мерки и ангажираност на гражданите, залегнал в Пакта за превенция и противодействие на корупцията на общинско ниво, подписан от заместник кмета г-жа Весна Балтина от името на кмета на Община Бургас г-н Димитър Николов на 19 юли 2022 г. на националната конференция на Международния републикански институт (IRI) „Борба с уязвимостите към корупция на общинско ниво“, която се проведе в София, България;
и
– констатациите и препоръките в доклада „Оценка на уязвимостите към корупцията на общинско ниво в България: изследване на десет български общини“, публикуван от IRI през юли 2022 г.;
тази Програма за прозрачност и антикорупционни мерки е разработена и приета с консенсус от работната група в Община Бургас, която се състои от представители на общинската администрация, Общинския съвет и гражданското общество.
Това е програмен документ, в който се предлагат прагматични краткосрочни и по-дългосрочни мерки, насочени към повишаване на ефективната прозрачност и гражданското участие, за да се преодолее уязвимостта към корупцията. Всяка мярка включва преглед на нейната обосновка, цел, времева рамка и процес на внедряване.
Настоящата Програма от мерки има за цел да информира и стимулира процес на промяна в Община Бургас чрез прилагане на описаните мерки, което в последствие ще подобри живота на гражданите.
II. Краткосрочни мерки
Мярка 1: Създаване на Механизъм за комуникация между местните власти и гражданските организации
Обосновка на предлаганата мярка:
Взаимодействието между общината и представителите на гражданското общество в Община Бургас следва да бъде улеснено и подобрено с повече елементи на регулярност, предвидимост и устойчивост. Съществува мнението, че информацията за предстоящи обществени консултации не винаги стига до гражданските организации. Също така, общината не се възползва напълно от експертното знание на гражданските организации. Като цяло съществува мнението, че липсват регулярни и директни контакти и целенасочено предоставяне на информация и включване на гражданските организации в процесите на изготвяне на политики и процедури.
Цел: По-ефективна и регулярна комуникация между администрацията и гражданските организации с оглед включването им в процесите на консултиране и изготвяне на общински политики и дейности.
Механизмът за комуникация с гражданските организации следва да включва следните компоненти:
• Регулярна комуникация с НПО, включително канали за комуникация, приоритетна информация, която да се споделя по тези канали и периодичност на комуникацията с крайни срокове за споделяне на конкретни категории информация, например предоставяне на регулярна информация на гражданските организации посредством бюлетин, както и информацията, която този бюлетин да включва.
• Проактивно информиране на гражданските организации конкретно относно предстоящите обществени консултации.
• Актуализиране и поддръжка на мейлинг лист на НПО, включително информация/база данни за сферата на дейност и експертния капацитет на лицата и организациите.
• Информиране и включване на гражданските организации в процесите на разработване на документация и правила за финансиране по общински политики, проекти и програми.
• Ежегодна среща, организирана от администрацията, за мониторинг и актуализация на настоящата програма, с участието на представители на администрацията, Общинския съвет и гражданските организации.
Първата среща следва да се организира през 2024г. Доклад с резултатите от всяка такава среща следва да бъде представен на Общинския съвет за сведение в едномесечен срок след нейното провеждане.
Процес:
• Общинската администрация и гражданските организации в сътрудничество следва да инициират и проведат консултативни срещи с цел генериране на предложения по гореописаните елементи на Механизма за комуникация с гражданските организации.
• Въз основа на събраната информация относно нуждите и желанията на гражданските организации, релевантни към механизма, администрацията и организaциите на гражданския сектор съвместно следва да изготвят проект на механизма, който да бъде подложен на първоначално обсъждане в работен формат с разширен кръг представители на гражданското общество, така че проектът да бъде ревизиран и/или валидиран от тях.
• След финализиране на механизма, общинската администрация поема ангажимент за неговото прилагане. Финализираният механизъм може да бъде представен от кмета за информация (и приемане от) Общинския съвет на Община Бургас.
Ресурси:
• Човешки ресурси и време на служителите на общината и на представители на гражданските организации.
• Зала за провеждане на консултативните срещи по планиране и разписване на механизма.
Роли и отговорности:
• Администрацията инициира процеса.
• Гражданските организации участват в изготвянето на механизма.
Мярка 2: Провеждане на кампания за повишаване на осведомеността относно корупцията и нейното предотвратяване
Обосновка на предлаганата мярка:
Гражданите не са осведомени за съществуващите механизми и структури за превенция и противодействие на корупцията на общинско ниво. Това означава, че каквито и усилия да полага общината в тази посока, те ще имат ограничен ефект, тъй като гражданското общество поради неосведоменост не би могло да изпълни своята важна роля да докладва случаи на корупционен натиск/практики и конфликт на интереси, както и да извършва мониторинг и контрол на интегритета на процесите и дейностите по изпълнение на общински политики и проекти.
Цел: Целта на тази мярка е повишаване на осведомеността на гражданите относно начините за превенция и противодействие на корупцията.
В резултат следва да се повиши:
• информираността на гражданите относно начините за докладване на случаи на корупция с оглед нейното предотвратяване;
• доверието на гражданите в способността и желанието на общинските лидери да се борят с корупцията.
• информираността на гражданите относно реда за получаване на информация по Закона за достъп до обществена информация.
Процес:
• Идентифициране и класифициране на антикорупционните мерки и структури, използвани в общината.
Общинската администрация и администрацията на Общинския съвет следва да разработят в сътрудничество обзорен документ, описващ мерките и структурите, въведени в двете институции за превенция и противодействие на корупцията, включително предотвратяване и установяване на конфликт на интереси.
След изготвяне на този обзорен документ администрацията следва да инициира срещи с местни граждански сдружения, за да обсъдят възможността за съвместна информационна кампания.
• Разработване на информационна кампания за повишаване на осведомеността на гражданите за описаните мерки и структури, включваща план за действие с дейности, роли и календар.
Кампанията следва да бъде разработена съвместно между администрацията и гражданските организации. Общината би могла да потърси външна подкрепа за планиране и реализиране на кампанията от неправителствени и експертни организации извън общината.
• Определяне на разпределението на труда между общинските служители и гражданските сдружения при изпълнението на плана на инфoрмационната кампания.
Кампанията следва да бъде изпълнена съвместно от общината и гражданските организации, като се търси широко включване на общинските ръководители, местните организации и медии с цел оптимално популяризиране.
Ресурси:
• Експертен опит в областта на комуникациите.
• Възможно използване на общински помещения за присъствени дейности.
• Допълнителни финансови ресурси.
Роли и отговорности:
• Община: Служителите, отговарящи за връзките с обществеността/комуникациите ръководят логистичните аспекти на подготовката и изпълнението, а висшите общински служители/ръководители и/или членовете на Общинския съвет участват в дейностите по кампанията.
• Гражданско общество: Гражданското общество може да партнира в конкретни дейности и събития, както и да организира и медиира информационните срещи с гражданите.
Мярка 3: Подобрения в общинския уебсайт от гледна точка на потребителския опит
Обосновка на предлаганата мярка:
Общинският сайт предоставя много информация, но потребителите изпитват затруднения да открият конкретна информация. Необходимо е отделяне на потока на новините за текущи събития от обявите и съобщенията за важни за гражданите процеси и процедури.
Цел:
Постигане на максимална достъпност, актуалност, удобство и лекота при използване на сайта.
В резултат от улеснения достъп и ползване на сайта се очаква намаляване на броя на запитванията по телефона или лично към общинските служители.
Процес:
• Анализ на използваемостта на сайта.
• Събиране на обратна връзка посредством инструменти за анализ на използваемостта/потребителски опит.
• Анализиране на резултатите от инструментите за използваемостта/потребителски опит.
• Планиране на реорганизации на уебсайта в съответствие с анализа.
• Популяризиране на извършената реогранизация на сайта, така че гражданите да са осведомени как тяхната обратна връзка е оказала влияние върху организацията и приоритизирането на съдържание на сайта.
Ресурси:
• Методи за анализиране на потребителски опит.
• Умения за реорганизация на уебсайтове.
• ИТ инфраструктура и софтуерни пакети.
• Финансово обезпечение на процеса.
Роли и отговорности:
• Община: Експерти по връзки с обществеността/комуникации ръководят анализа на потребителския опит и разработват препоръки въз основа на събраната обратна връзка. ИТ персоналът е отговорен за контрола на реорганизацията и реализираните промени по сайта, включително така, че те да отговарят на изискванията в релевантните законови и подзаконови нормативни актове.
• Гражданско общество: Гражданите трябва да бъдат обект на анализа на използваемостта/потребителския опит. Групи от общността, граждански сдружения или местни предприятия с фокус върху ИТ биха могли да допринесат със своите умения. В допълнение, група от граждански организации би могла да обследва сайта и да отправи конкретни предложения за подобряване на потребителския опит.
III. Средно- и дългосрочни мерки
Мярка 4: Въвеждане на Единен комуникационен център за сигнали от гражданите
Обосновка на предлаганата мярка:
Общината няма проблем в навременното и качествено предоставяне на услуги на гражданите. Същевременно, отчита, че механизмите за подаване и проследяване на жалби и сигнали към нея са недостатъчно ефективни, включително и тези за корупция. Това от своя страна поражда забавяния в реакцията от страна на общината и предприемането на конкретни действия.
Цел:
Осигуряване на ясна, достъпна и ефективна платформа Единен комуникационен център за подаване и проследяване на сигнали и жалби.
Тази мярка следва да постигне следните резултати:
• По-голяма интеграция между потребителския опит и административния процес.
• По-ефективен отговор на сигнали и жалби.
• Гражданите да се чувстват чути и да виждат резултатите от своите сигнали/жалби.
Процес:
• Преглед на наличните софтуерни решения за докладване на сигнали/жалби и проследяване на тяхното обработване от подателите.
• Обследване на информационните потоци и реорганизация на свързаните с това работни процеси и структура в администрацията.
• Разработване на техническо предложение за платформа, включително цели, ресурси и въздействие върху съществуващите административни процеси.
• Осигуряване на технически експертни познания, необходими за разработването на платформа, отговаряща на специфичните нужди на общината.
• Проектиране на административния процес за получаване и реагиране на сигнали/жалби, който ще обезпечи функционирането на платформата.
• Разгръщане на платформата за тестови период и въвеждане на корекции при необходимост.
• Разработване на медийна кампания за оповестяване на платформата.
• Периодичен анализ на подадените сигнали и жалби и осигуряване на неговата публичност.
Ресурси:
• Експертни познания в областта на ИТ.
• Експертиза в областта на връзките с обществеността/комуникациите.
• Бюджет за изграждане, техническа и оперативна поддръжка.
Роли и отговорности:
• Община: Мярката трябва да се ръководи от висш служител (заместник-кмет), който да наблюдава работна група по разработката на концепцията за въвеждането на Единния комуникационен център.
• Гражданско общество: Гражданските организации следва да бъдат консултирани при въвеждането на Единния комуникационен център. Медиите следва да играят важна роля в разгласяването. Изграждането на коалиция между администрацията, гражданските организации и медиите може да подпомогне значително популяризирането на Единния комуникационен център.
Предложените в настоящата програма мерки ще се разработят и прилагат при осигуряване на адекватен финансов ресурс и в партньорство с гражданските организации.“